Wildeklawer Netball Superskole Day 1 Standout Players

Tue, 29/04/2014 - 17:41

Paarl Gimnasium and AHMP were the only two unbeaten sides on day 1 of the Wildeklawer Superskole netball tournament. The day was filled with close encounters as teams battled it out for this year's prestigious title. Favourites AHMP and Paarl Gim will be keen to keep their unblemished record as the tournament continues. 

Wildeklawer invitational showed thier mettle beating Waterkloof, and Sentraal delivered a one point win to hand Stellenberg their first loss of the day.

We take a look at all the standout players from all of the day 1 matches!

Match 1: AHMP 35 - 8 Diamantveld

Nr Name School
1 Annerien Snyman Afrikaans Meisies Hoërskool
3 Azille Nel Afrikaans Meisies Hoërskool
5 Jeante Strydom Afrikaans Meisies Hoërskool
2 Tuané Gouws Diamantveld
3 Johané Deetlefs Diamantveld
9 Anzelle Loftus Diamantveld

Match 2: EG Jansen 35 - 23 Monument

Nr Name School
1 Liza Kruger Monument
2 Simoné Booysen Monument
5 Minette Claassens Monument
2 Chantel Wentzel EG Jansen
4 Zandri Kruger EG Jansen
7 Melandri Geldenhuys EG Jansen

Match 3: Sentraal 34 - 16 Rustenberg

Nr Name School
2 Martinique Ferreira Sentraal
3 Mary-Ann Goeieman Sentraal
6 Kgoboso Monyobo Sentraal
2 Abigail Nel Rustenburg
6 Zandri Vermeulen Rustenburg
3 Laurize Koch Rustenburg

Match 4: Paarl Girl's 24 - 25 Stellenberg

Nr Name School
1 Danelle Lochner Stellenberg
3 Nichole Taljaard Stellenberg
7 Mieke Brink Stellenberg
2 Joy Louw Paarl Girls' High

Match 5: Monument 25 vs 17 Diamantveld

Nr Name School
1 Liza Kruger Monument
8 Ashley Nieuwenhuyze Monument
6 Marshelle Bergsma Monument
2 Tuané Gouws Diamantveld
3 Johané Deetlefs Diamantveld
9 Anzelle Loftus Diamantveld

Match 6: Wildeklawer 23 - 18 Waterkloof

Nr Name School
1 Gertriana Retief Wildeklawer
6 Khanyisa Chawane Wildeklawer
7 Monique Reynecke Wildeklawer
2 Charmoné Stieler Waterkloof
5 Jani van Zyl Waterkloof
9 Geenay Baubscher Waterkloof

Match 7: Paarl Gim 27 - 26 Menlopark

Nr Name School
2 Rochelle Rossouw Paarl Gimnasium
4 Kyla de Wee Paarl Gimnasium
5 Annemie de Kock Paarl Gimnasium
4 Duné Streutker Menlopark
1 Hestia Hanekom Menlopark
9 Samantha Holder Menlopark

Match 8: Sentraal 30 - 29 Stellenberg

Nr Name School
1 Danelle Lochner Stellenberg
2 Cindy Pretorius Stellenberg
7 Mieke Bink Sentraal
2 Martinique Ferreira Sentraal
5 Marisa Caltiz Sentraal

Match 9: Waterkloof 13 - 29 Paarl Girls

Nr Name School
1 Elzaan de Beer Waterkloof
3 Kim-Lee Swanepoel Waterkloof
9 Geenay Laubscher Waterkloof
1 Stephanie Brandt Paarl Girls' High
5 Janke Visagie Paarl Girls' High
9 Nicky Viljoen Paarl Girls' High

Match 10: Rustenberg 21 - 17 Wildekawer

Nr Name School
5 Angelique Buttress Wildeklawer
1 Gertriana Retief Wildeklawer
4 Gertrude Monare Wildeklawer
2 Abigail Nel Rustenburg

Match 11: AHMP 31 - 17 EG Jansen

Nr Name School
2 Chantel Wentzel EG Jansen
4 Zandri Kruger EG Jansen
7 Melandri Geldenhuys EG Jansen
1 Annerien Snyman AHMP
3 Azille Nel AHMP
6 Jeanté Strydom AHMP

Match 12: Monument 11 - 27 Menlopark

Nr Name School
2 Simoné Booysen Monument
8 Ashley Nieuwenhuyze Monument
7 Monique Botha Monument
4 Duné Streutker Menlopark
2 Amoré Otto Menlopark
6 Cheri Nolte Menlopark

Match 13: AHMP 31 - 17 EG Jansen

Nr Name School
2 Chantel Wentzel EG Jansen
4 Zandri Kruger EG Jansen
7 Melandri Geldenhuys EG Jansen
1 Annerien Snyman AHMP
3 Azille Nel AHMP
6 Jeanté Strydom AHMP

Match 14: Monument 11 - 27 Menlopark

Nr Name School
2 Simoné Booysen Monument
8 Ashley Nieuwenhuyze Monument
7 Monique Botha Monument
4 Duné Streutker Menlopark
2 Amoré Otto Menlopark
6 Cheri Nolte Menlopark

Match 15: Stellenberg 32 - 24 Wildeklawer

Nr Name School
1 Danelle Lochner Stellenberg
4 Zeandré Nel Stellenberg
7 Mieke Brink Stellenberg
2 Marianne Breytenbach Wildeklawer
4 Gertrude Monare Wildeklawer
6 Khanyisa Chawane Wildeklawer

Match 16: Diamantveld 14 - 30 Paarl Gim

Nr Name School
2 Rochelle Rossouw Paarl Gimnasium
9 Nicola Hanekom Paarl Gimnasium
7 Nielke Matthee Paarl Gimnasium
2 Tuané Gouws Diamantveld
3 Johané Deetlefs Diamantveld
7 Juance Myburgh Diamantveld

Match 17: Waterkloof 26 - 24 Sentraal

Nr Name School
1 Elzaan de Beer Waterkloof
5 Jani van Zyl Waterkloof
8 Bernike van Dyk Waterkloof
2 Martinique Ferreira Sentraal
4 Danielle Bester Sentraal
6 Kgoboso Manyobo Sentraal

 Match 18: Menlopark 27 - 32 EG Jansen

Nr Name School
2 Chantel Wentzel EG Jansen
4 Zandri Kruger EG Jansen
8 Elandré Diemieniet EG Jansen
4 Duné Streutker Menlopark
1 Hestia Hanekom Menlopark
9 Samantha Holder Menlopark

 Match 19: Rustenberg 19 - 27 Paarl Girls 

Nr Name School
5 Janke Visagie Paarl Girls
3 Mienke Ehlers Paarl Girls
1 Stephanie Brandt Paarl Girls
1 Marelize de Winnaar Rustenberg
3 Laurize Koch Rustenburg
7 Janie Nel Rustenburg

Match 20: AHMP 33 - 24 Paarl Gim

Nr Name School
1 Annerien Snyman Afrikaans Meisies Hoërskool
2 Roelien Pienaar Afrikaans Meisies Hoërskool
7 Marizaan Minnaar​ Afrikaans Meisies Hoërskool
2 Rochelle Rossouw Paarl Gimnasium
4 Kyla de Wee Paarl Gimnasium
7 Nielke Matthee Paarl Gimnasium

Photo via Wildeklawer 

Have your say!

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
Receive YSN Newsletter