Top Rugby Talent on Display at NWU-Puk Skouspel

Tue, 26/03/2013 - 16:47
  • Glenwood vs Framesby

This year's NWU-PUK-Rugbyinstituut Skole Skouspel was unquestionably dominated by Gauteng and North West schools Garsfontein, Noord-Kaap, and Transvalia. The only three undefeated teams also boasted the only positive points differences among the twelve competing schools with Garsies posting the best offensive record (168) and HS Transvalia conceding the least (34)!

Garsies look like their 2013 campaign will be a strong one after four of their players made the tournament team - two more than any other school at the tournament. 2012 Bulls Craven Week representative, Lock Hyron Andrews, came as no surprise but it seems he's not the only talent Garsfontein is holding as fellow forward Heinrich de Jongh (hooker), inside centre Franco Naude, and fullback Jade Solomons joined him in the tournament selection. 

Noord-Kaap's outside centre made a name for himself as he was crowned the best backline player as well as being selected for the tournament team alongside teammate GM Bruwer. This up and comer deserves the attention after his heavy contributions to his side's victories. 

While HTS Louis Botha had an unimpressive run winning one of three matches, their star prop Ox Nche impressed as usual to earn his title as best forward, and Drostdy's Hanro Liebenberg (Wiaan Liebenberg's younger brother) is living up to expectations with his selection to the tournament team and taking Player of the Tournament.

For more stats from the tournament be sure to check out the tournament page here!

Player of the Tournament: Hanro Liebenberg (Drostdy)
Top Backline Player: Dimitrio Tieties (Noord-Kaap)
Top Forward: Ox Nche (HTS Louis Botha)

Tournament Team

No Name School
2 Heinrich de Jongh Garsfontein
5 Hyron Andrews Garsfontein
12 Franco Naude Garsfontein
15 Jade Solomons Garsfontein
7 Mzwandile Mazibuko Glenwood
14 Corne Vermaak Glenwood
3 Farrel Kelly Drostdy
8 Hanro Liebenberg Drostdy
6 Arnu Botha Framesby
10 Ernst Stapelberg Framesby
9 GM Bruwer Noord-Kaap
13 Dimitrio Tieties Noord-Kaap
11 Danick Phieffer Rustenburg
4 John Stigling Transvalia
1 Ox Nche HTS Louis Botha

Info via schoolboyrugby.co.za

Have your say!

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
Receive YSN Newsletter