St Peters College Sports & Cultural Festival: Netball 2013

Friday, September 13, 2013 to Sunday, September 15, 2013
Venue: 
Gauteng

Over 110 sporting teams participating and over 2 500 participants see's the St Peter's Sports & Cultural festival as one of the largest on the planet!

Tournament Fixtures

15 September 2013
Time Pool Court Team A Score Team B
8:00-8:30 A 1 Allan Rudge   -   Crawford Lonehill
    2 Clapham High   -   Kliptown Youth
    3 Brescia House   -   Kwa-Bekhilanga
    4 Bhopelo   -   Krugerdorp
    5 Benoni   -   Maru-A-Pula
8:30-9:00 B 1 Oprah   -   St Peter's College
    2 St Mary's   -   St Teresa's
    3 Shangri-La   -   Sutherland
    4 Roedean   -   The Glen
    5 Prestige   -   Uplands
9:00-9:30 A 1 Allan Ridge   -   Clapham
    2 Brescia House   -   Crawford Lonehill
    3 Bhopelo   -   Kliptown Youth
    4 Benoni   -   Kwa-Bekhilanga
    5 Maru-A-Pula   -   Norkem Park
9:30-10:00 B 1 Oprah   -   St Mary's
    2 Shangri-La   -   St Peter's
    3 Roedean   -   St Teresa's
    4 Prestige   -   Sutherland
    5 Uplands   -   Woodlands
10:00-10:30 A 1 Allan Ridge   -   Brescia
    2 Bhopelo   -   Clapham
    3 Benoni   -   Crawford Lonehill
    4 Kwa-Bekhilanga   -   Norkem Park
    5 Krugersdorp   -   maru-A-Pula
10:30-11:00 B 1 Oprah   -   Shangri-La
    2 Roedean   -   St Mary's
    3 Prestige   -   St Peters College
    4 Sutherlands   -   Woodlands
    5 The Glen   -   Uplands
11:00-11:30 A 1 Allan Ridge   -   Bhopelo
    2 Benoni   -   Brescia house
    3 Crawford Lonehill   -   Norkem Park
    4 Kliptown Youth   -   Maru-A-Pula
    5 Kwa-Bekhilanga   -   Krugerdorp
11:30-12:00 B 1 Oprah   -   Roedean
    2 Prestige   -   Shangri-La
    3 St Peters   -   Woodalnds
    4 St Teres's   -   Uplands
    5 Sutherland   -   The Glen
12:30-13:00 A 1 Allan Ridge   -   Benoni
    2 Brescia   -   Norkem Park
    3 Clapham   -   Maru-A-Pula
    4 Crawford Lonehill   -   Krugersdorp
    5 Kliptown Youth   -   Sutherland
13:00-13:30 B 1 Oprah   -   Prestige
    2 Shangri-La   -   Woodlands
    3 St Mary's   -   Uplands
    4 St Peter's   -   The Glen
    5 St Teres's   -   Sutherland
14:00-14:30 Semi-Final 1   Pool A 1   -   Pool B 2
14:30-15:00 Semi Final 2   Pool B 1   -   Pool A 2
15:15:15:45 Final   Winner SF1   -   Winner SF2

 

14 September 2013
Time Pool Court Team A Score Team B
8:00-8:30 A 1 Benoni   -   Norkem Park
    2 Bhopelo   -   Maru-A-Pula
    3 Brecia   -   Krugersdorp
    4 Clapham   -   Kwa-Bekhilanga
    5 Crawford Lonehill   -   Kliptown Youth
8:30-9:00 B 1 Prestige   -   Woodlands
    2 Roedean   -   Uplands
    3 Shangri-La   -   The Glen
    4 St Marys   -   Sutherland
    5 St Peters   -   St Teresa's
9:00-9:30 A 1 Allan Ridge   -   Norkem Park
    2 Benoni   -   Krugerdorp
    3 Bhopelo   -   Kwa-Bekhilanga
    4 Brescia House   -   Kliptown Youth
    5 Clapham High   -   Crawford Lonehill
9:30-10:00 B 1 Oprah Leadership   -   Woodlands
    2 Prestige   -   The Glen
    3 Roedean   -   Sutherland
    4 Shangri-La   -   St Teresa's
    5 St Mary's   -   St Peter's
10:00-10:30 A 1 Allan Ridge   -   Maru-A-Pula
    2 Krugersdorp   -   Norkem Park
    3 Benoni   -   Kliptown Youth
    4 Bhopelo   -   Crawford Lonehill
    5 Brescia   -   Clapham
10:30-11:00 B 1 Oprah   -   Uplands
    2 The Glen   -   Woodlands
    3 Prestige   -   St Teresa's
    4 Roedean   -   St Peters's
    5 Shangri-La   -   St Mary's
11:00-11:30 A 1 Allan Ridge   -   Krugersdorp
    2 Kwa-Bekhilanga   -   Maru-A-Pula
    3 Kliptown Youth   -   Norkem Park
    4 Benoni   -   Clapham
    5 Bhopelo   -   Brescia House
11:30-12:00 B 1 Oprah   -   The Glen
    2 Sutherland   -   Uplands
    3 St Teresa's   -   Woodlands
    4 Prestige   -   St Mary's
    5 Roedean   -   Shangri-La
12:30-13:00 A 1 Allan Ridge   -   Kwa-Bekhilanga
    2 Kliptown Youth   -   Krugersdorp
    3 Crawford Lonehill   -   Maru-A-Pula
    4 Clapham   -   Norkem
    5 Benoni   -   Bhopelo
13:00-13:30 B 1 Oprah   -   Sutherland
    2 St Teresa's   -   The Glen
    3 St Peter's   -   Uplands
    4 St Mary's   -   Woodlands
    5 Prestige   -   Roedean
13:30-14:00 A 1 Allan Ridge   -   Kliptown Youth
    2 Crawford Lonehill   -   Kwa-Bekhilanga
    3 Clapham   -   Krugerdorp
    4 Brescia House   -   Maru-A-Pula
    5 Bhopelo   -   Norkem Park
14:00-14:30 A 1 Oprah   -   St Teresa's
    2 St Peter's   -   Sutherland
    3 St Mary's   -   The Glen
    4 Shangri-La   -   Uplands
    5 Roedean   -   Woodlands

 

Pool Standings

A School Pld W L D GF GA Pts Diff
1 Allan Ridge                
2 Benoni High                
3 Bhopelo                
4 Brescia House                
5 Clapham High                
6 Crawford Lonehill                
7 Kliptown Youth                
8 Kwa-Bekjilanga                
9 Krugerdorp                
10 Mar-A-Pula                
11 Norkem Park                
B School Pld W L D GF GA Pts Diff
1 Oprah Leadership Academy                
2 Presitige College                
3 Roedean College                
4 Shangri-La                
5 St Marys                
6 St Peter College                
7 St Teresa's                
8 Sutherland High                
9 The Glen                
10 Uplands                
11 Woodland College