CSA U17 Cricket Week 2014

Thursday, December 11, 2014 to Monday, December 15, 2014
Venue: 
Johannesburg

The Under-17 week is an all important fixture on the cricketing calendar. It is at this week that the selectors identify whether you have the potential to further represent the South African Under-19 team. The Under -17 setup is divided in two categories; the Rural Cricket Association of South Africa (RCASA) week as well the National Week that is organised under the banner of Cricket South Africa (CSA). The Rural week gives players that are from small disadvantaged areas a chance to also play competitive cricket. Many players of the calibre of Justin Ontong, Makhaya Ntini have graduated to higher honours through the U17 Week.

The latest news,fixtures and results will be found here.

 

​​Follow YSN here for more on the event:

YSN on Twitter for all the latest and greatestLots of YSN photos to tag you and your mates inYSN on Instagram because sometimes you gotta be artisticYSN on Youtube for the long highlightsYSN on Vine for all your big hits and quick clips

Tournament Fixtures

Saturday 13 December 2014:T20

 

Time Team Score Team
14:30 Boland 190/9 - 194(45.3) KWaZulu Natal won by 4 runs
  Border 232(46) - 233/6(46.1) Free State won by 4 wickets
  Eastern Province won by 93 runs 311/8(50) - 218/(44.1) KwaZulu Natal Inland
  Eastern Gauteng 137(39) - 138/5(31.5) Mpumalanga won by 5 wickets
  Gauteng won by 119 runs 255/6(50) - 136(39.4) Zimbabwe
  Limpopo 101(38.2) - 102/6(32.4) SWD won by 4 wickets
  North West 117(38.1) - 121/5(32.4) Griquas won by 5 wickets
  Northern Gauteng 134(38) - 217/9(50) Western Province won by 83 runs

 

Friday 12 December 2014
Time Team Score Team
9:00 Boland 93(20( - 107/8(20) Zimbabwe won by 14 runs
  Eastern Province won by 46 runs 142/7(20) - 96(18.2) North West
  Eastern Gauteng 133/7(20) - 135/5(17.4) Limpopo won by 5 wickets
  Free State 89(20) - 90/4(17) Western Province won by 6 wickets
  Gauteng won by 33 runs 139/7(20) - 106/9(20) KwaZulu Natal
  Griquas 91(19.2) - 93/4(16.4) Mpumalanga won by 6 wickets
  Northern Gauteng won by 3 wickets 108/7(19.1) - 104/8(20) SWD

 

Thursday 11 December 2014
Time Team Score Team
9:00 Boland 118(59.1) - 188(57.5) Free State
  Border 140(48) - 167(55.1) Griquas
  Eastern Province 231(55.2) - 169(40) KwaZulu Natal
  Eastern Gauteng 188(49) - 136(53) KwaZulu Natal Inland
  Gauteng 239(26.1) - 48(28.1) SWD
  Limpopo 122(52.2) - 146(44.4) Mpumalanga
  Northern Gauteng 190(54.3) - 177(55.2) North West
  Western Province 161/4(43) - 102(41.2) Zimbabwe

 

U17 Cricket Week Squads

​KZN Inland

Player Name
Jonathan Benjamin Dundee High
Ethan Bosch  Hilton College
Angus Curtis Hilton College
Jean de Wet Maritzburg College
Julian Yeats Hilton College
S.Makhaye Alexandra High
Nathan Nagoor Ladysmith High
Thabang Ntilane Bhekizizwe Secondary
Lethu Mthembu Michaelhouse
Randall Ramnarain Maritzburg College
 Kamogelo Selane Hilton College
Denham Shepstone Maritzburg College
Bryce Tullis Maritzburg College

Border 

Player School
David Britz Selborne College
Athenkosi Mfazwe Hudson Park
Nathan Roux Queen’s College
Mihlali May Selborne College
James Bruce Selborne College
Sihle Maxhawulana Sakhisizwe High
Malwande Zamo Dale College
Axola Ngwana Hudson Park
Aviwe Gwana Cambridge High
Ryan Hatting Stirling High
Siyamthanda Tembani Queen’s College
Dlongodlongo Siphosethu  Dale College
Dlongodlongo Sinoxolo Dale College

Eastern Province

Name School
Liam Lindsay Grey High
Daine Kruger Kingswood College
Cameron Rania  Grey High
David Masterson Grey High
K Viera Graeme College
Adrian Leibbrandt HTS Daniel Pienaar
Jimmy Sholto-Douglas Kingswood College
Liam Harrison Grey High
D Ngcwembe Loyiso
Dylan Ryan  Woodridge College
Luyolo Tshongweni Graeme College
Jarryd Lookwhy Grey High
S Mangongoma  Masiphathisane

Eastern Gauteng

Name School
Louis Geldenhuys Kemptonpark
Matthew Corin St Dunstan’s
Michael Weldon EG Jansen
Katleho Bala Boksburg High
Druv Gupta Ashton College
Altus Pretoruis EG Jansen
Govenden Vyasan St Dunstan’s
Nkosana Mqoco Kwa Thema
Christmas Mpenyane Unity Secondary
Nikoy Boloi  Hans Moore
Wilber van Dyk Kemptonpark
Franco Marais Hugenote High
Sereme Lesedi  Kenneth Msekela

Northern Gauteng "Northerns"

Name School
Jaques de Graaf Affies
Josh can Heerden St Albans
Yonick Mack St Albans
Chris Britz Pretoria Boys High
N Mofokeng Soshanguve
Beyers Swanepoel Garsfontein
Nishen Pillay St Albans
Rubin Herman Waterkloof
Vuyani Phangiso Prestige College
Nkosinathi Msiza Prestige College
Surprise Lebeloane Cornwall Hill
Ruben Trumpelman Affies
Sishele Lehaba St Albans

Free State

Name School
Wihan Victor Grey College
Marino Van Greunen St Andrews
Reinhard van Tonder Grey College
Neil Durow Grey College
Kevin Pretorious St Andrews
Barend de Klerk Grey College
Thando Lebuso Dr Cingo
Edward Davids Fichardtpark HS
Sentle Tseki Moemedi HS
Dylan Aucamp  
Teboho Hlalele Welkom HS
Neo Mahlatsi HS Louis Botha 
Lebohang Sekgalo Zenith

Western Province

Name School
Ziyaad Abraham Western Cape Sports School
Jesse Christensen Wynberg Boys High
Tristan de Beer Wynberg Boys High
Aaqil Ebrahim SACS
Reuben Fortune Gugulethu Cricket Club
Gavin Kaplan Rondebosch Boys High
Ryan Klein Rondebosch Boys High
Dyllan Matthews Wynberg Boys High
Mike Movovana Rondebosch Boys High
Thandani Mnyombolo Western Cape Sports School
Tyla Scarles Bishops
Muzammil Sheik Rondebosch Boys High
Waleed Smith Hottentots Holland

Limpopo

Name  School
Rassie Prestoriuous Merenskly
Regardt Heiberg Ben Vorster
Tumisang Letsaolo Bochum
Philip Bester Ben Vorster
Christian Mkansi Ben Vorster
Uvesh Patel Giyani
Phumulo Schrimger Phalaborwa
Nyiko Shikwambana Merenky
Armand Pansegrouw Pietersburg High
Morne Venter Pietersburg High
Brendan Bezuidenhout Pieterburg High
Sahil Patel Seshego
Motlatio Kataka Bochum

KZN Coastal

Name  School
Zakariya Paruk Clifton
Jerome Bossr Glenwood High
Jordan Grobbelaar Glenwood High
Nduduzo Mfoza Glenwood High
Matthew Kirkham Glenwood High
Okuhle Cele Glenwood High
Sithabiso Zungu Glenwood High
Jason Wagner Glenwood High
Lindo Hlongwane Glenwood High
Yetish Ramsurp Northwood
Junaid Syed Northwood
Tyton Koen Westville Boys'

SWD

Name  School
Bailey Aarons York High
Trevor Bezuidenhout Knysna High
Jean du Plessis Glenwood House
Johannes Duvenage Outeniqua
Thando Dywili Point High
Grant Esau Langenhoven Gym
Nevada Jacobs Langenhoven Gym
Joshua Kleu Glenwood High
Siyabonga Mbathane Imizamo Yetho High
Niel Oudejans Outeniqua
Richard Papenfus Glenwood House
Gino Tshona Glenwood House
Todd Walker Oakhill

Mpumalanga

Name  School
Brandon Nrodell Uplands
Mohammed Jina Lowveld High
Ozayr Karodia Uplands
Sinegugu Maseko HTS Witbank
Bandile Mashile HTS Witbank
Lungelo Mtshali Hoogenhout
Siyabonga Mtweni Hoogenhout
Clem Murray Uplands
Yusuf Patel Uplands
Elni Potgieter Middelburg
Schalk Sutherland Nelspruit
Grabt Truter Secunda
Bernard Vorster Nelspruit