2014 Cape Town U18 International Schools/Clubs Hockey Festival

Tuesday, July 22, 2014 to Sunday, July 27, 2014
Venue: 
Cape Town

The 11th annual Cape Town Under-18 International Schools/Clubs Hockey Festival, which takes place from July 22 to 27 in the Mother City

Festival matches are played on top-rated Astros in and around Cape Town and umpires/first aid are provided for all fixtures. A grand opening ceremony at Hartleyvale Hockey Stadium on Tuesday, July 22 will kick-start the Festival.

Festival packages can be found on their website here.

Boys Pools

Group A Group B Group C Group D
Wynberg BHS SACS Paul Roos Gim Rondebosch BHS
Parel Vallei HS Somerset College DF Malan HS Paarl BHS
Paarl Gim Hugenote HS Pinelands HS Stellenberg HS
Feisted School-UK Merchant Taylors-UK Kingston GS-UK Merchant Taylors B-UK
Pearson HS Paul Roos Gim Windhoek Gim-Nam KES Birhimham-UK
Outeniqua HS Uplands College    

Girls Pools

Group A  Group B Group C Group D
Bloemhof GHS Somerset College Stellenberg HS Paarl Gim
Paarl GHS Rhenish Parel Vallei HS Springfield Convent
Pinelands HS Bellville HS Kingston GS-UK Stellenberg HS B
Millfield School B-UK Millfield School A-UK Table Vieew HS Wakefield GHS-UK
Pearson HS Potchefstroom Gim Outeniqua HS Chisipite School-Zim
Kennemer Lyceum-NED Windhoek Gim-Nam    

 

Tournament Fixtures

Boys day 4: 27 July 2014
Time Place Team Score Team
9:45 21/22 Paarl Gim 1 - 4 Paul Roos B
  C5/D5 Windhoek Gym 3 - 1 Merchant Taylor B
  A5/B5 Outeniqua 1 - 2 Hugenote
  C4/D4 Pinelands 0 - 5 Paarl Boys
  A3/B3 Felsted 4 - 5 Uplands
11:00 A4/B4 Pearson High 1 - 0 Merchant Taylor
  C3/D3 DF Malan 1 - 2 Stellenberg High
  A2/B2 Parel Vallei 0 - 1 Somerset
  C2/D2 Kingston 2 - 5 KES Birmingham
  SF1 Wynberg 2 - 3 SACS
12:15 19/20 Mechant Taylors B 1 - 3 Outeniqua
  SF2 Paul Roos 0 - 1 Rondebosch
  17/18 Windhoek Gym 5 - 4 Hugenote
13:30 15/16 Pinelands 0 - 1 Merchant Taylors
  13/14 Paarl Boys 0 - 3 Pearson
  11/12 Felsted 2 - 0 DF Malan
  9/10 Uplands 3 - 2 Stellenberg
  7/8 Parel Valei 3 - 4 Kingston
  5/6 Somerset 2 - 1 KES Birmingham
14:45 3/4 Wynberg 0 - 2 Paul Roos Gim
16:00 Final SACS 0 - 1 Rondebosch

 

Girls Day 4: July 27 2014
Time Place Team Score Team
8:30 21st/22nd Millfield B 1 - 2 Potch Gim
  A5/B5 Pinelands 4 - 5 Windhoek Gym
  C5/D5 Table View 2 - 1 Stellenberg High
  A4/B4 Bloemhof Girl 4 - 5 Somerset College
  C4/D4 Parel Valei 2 - 1 Walkefield Girls
  A3/B3 Kennemer 1 - 0 Rhenish 
  C3/D3 Kingston 2 - 1 Chisipite
  A2/B2 Paarl Girls 1 - 2 Bellville High
9:45 C2/D2 Outeniqua 0 - 4 Paarl Gim
  SF1 Pearson High 1 - 3 Millfield
  SF2 Stellenberg 5 - 0 Springfield
11:00 19/20 Pinelands 2 - 1 Stellenberg
  17/18 Windhoek Gym 3 - 1 Table View
  15/16 Bloemhof 4 - 1 Wakefield Girls
12:15 13/14 Someset 5 - 1 Parel Valei
  11/12 Rhenish 2 - 4 Chisipite
  9/10 Kennemer 3 - 4 Kingston
  5/6 Bellville 0 - 4 Paarl Gim
  7/9 Paarl Grls 1 - 0 Outeniqua
13:30 3/4 Pearson 1 - 0 Springfield
14:45 Final Millfield 6 - 3 Stellenberg

 

Girls Day 3 July 25
Time Group Team Score Team Venue
9:00 B Millfield 2 - 0 Bellville HS Hartleyvale B
  B Somerset 3 - 1 Windhoek UCT
  A Bloemhof 2 - 3 Paarl GHS WPCC A
  D Paarl Gim 9 - 0 Stellenberg B DF Malan
10:15 A Pinelands 3 - 1 Millfield B Hartleyvale B
  B Rhenish 5 - 1 Potch Gim UCt
11:30 C Kingston GS 5 - 0 Table View Hartleyvale B
  A Bloemhof 0 - 2 Pearson WPCC A
  D Paarl Gim 6 - 2 Wakefield GHS DF Malan
  D Stellenberg 0 - 7 Chisipite Stellenberg
12:45 B Windhoek Gim 1 - 4 Millfield Hartleyvale A
  B Somerset  1 - 4 Rhenish UCT
  A Paarl GHS 0 - 0 Pinelands WPCC A
14:00 A Millfield 1 - 2 Kennemer Lyceum Hartleyvale B
  C Stellenberg HS 3 - 0 Outeniqua HS Stellenberg
15:30 D Springfield 1 - 0 Chisipite Hartleyvale AB

 

Boys Day 3 July 25
Time Group Team Score Team Venue
9:00 D Rondebosch BHS 2 - 2 KES Birmingham Hartleyvale A
  B SACS 5 - 0 Paul Roos B SACS
  B Merchant Taylors 0 - 1 Uplands College Stellenberg
10:15 A Parel Vallei 1 - 0 Felsted School Hartleyvale A
  C Pinelands 2 - 1 Windhoek SACS
  A Wynberg 3 - 1 Outeniqua HS WPCC A
  A Paarl Gim 2 - 4 Pearson HS DF Malan
  D Stellenberg 4 - 2 Merchant Taylors B Stellenberg 
11:30 C Paul Roos 2 - 1 Kingston Hatleyvale A
  D Paarl BHS 1 - 3 KES Birhimgham UCT
  B Somerset 7 - 0 Hugenot SACS
12:45 A parel Vallei 8 - 0 Paarl Gim Hartleyvale B
  B Merchant Taylors A 3 - 0 Paul Roos  Stellenberg
14:00 A Wynberg BHS 4 - 0 Felsted Hartleyvale A
15:30 B Somerset 0 - 0 Uplands Hartleyvale A
  D Paarl BHS 1 - 3 Stellenberg HS Stellenberg HS

 

Girls Day 2 July 24
Time Group Team Score Team Venue
9:00 A Paarl GHS 2 - 1 Kennemeyer Lyceum Hartleyvale A
  B Millfield School 1 - 1 Potch Gim UCT
10:15 C Kingston GS 0 - 1 Outeniqua HS Harleyvale A
  B Somerset 0 - 1 Bellville Hartleyvale B
  A Millfield 0 - 4 Pearson UCT
  D Stellenberg 0 - 6 Wakefield GHS Stellenberg
11:30 D Paarl Gim 2 - 2 Chisipite Hartleyvale A
  A Pinelands 1 - 1 Kennemer Lyceum Hartleyvale B
  C Parel Vallei 3 - 0 Table View UCT
12:45 B Bellville 5 - 0 Potch Gim Hartleyvale A
  B Rhenish 1 - 5 Millfield Hartleyvale B
  A Paarl GHS 1 - 1 Pearson WPCC A
14:00 D Springfield  0 - 3 Wakefield B Hartleyvale A
  A Bloemhof 4 - 0 Millfield B Hartleyvale B
  C Stellenberg 3 - 0 Kingston GS Stellenberg
15:30 C Parel Vallei 1 - 3 Outeniqua HS Hartleyvale B
17:00 B Rhenish 4 - 2 Windhoek Gim Hartleyvale A
  D Springfield 5 - 1 Stellenberg HS Hartleyvale B

 

Boys Day 2 July 24
Time Group Team Score Team Venue
9:00 C Kingston GS 2 - 1 Windhoek Gim Hartleyvale B
  B SACS 2 - 0 Somerster  SACS
  A Wynberg BHS 4 - 1 Pearson HS WPCC A
  C DF Malan 4 - 1 Pinelands HS Stellenberg
  A Felsted 7 - 3 Outeniqua HS Stellenberg
10:15 D Rondebosch BHS 9 - 0 Merchant Taylors B SACS
  B Hugenot HS 1 - 6 Uplands  WPCC A
  D Stellenberg HS 0 - 3 KES Birmingham Stellenberg 
11:30 B SACS 5 - 2 Merchant Taylors SACS
  A Parel Vallei 3 - 0 Pearson HS WPCC A
  C Paul Roos 2 - 0 Pinelands HS DF Malan
  A Paarl Gim 1 - 3 Felsted School Hartleyvale A
12:45 B Somerset 2 - 0 Paul Roos B UCT
  C DF Malan 2 - 0 Windhoek Gim Stellenberg HS
15:30 B Hugenot 1 - 6 Merchant Taylor B Hartleyvale A
  A Paarl Gim 3 - 3 Outeniqua Stellenberg HS

 

Girls Day 1 July 23
Time Group Team Score Team Venue
9:00 B Potch Gim 2 - 5 Windhoek Hartleyvale B
  C Stellenberg HS A 7 - 0 Table View Stellenberg
10:15 B Somerset 1 - 4 Millfield School Hartleyvale A
  B Rhenish 1 - 1 Bellville HS UCT
  A Pinelands 0 - 1 Pearson SACS
  C Parel Vallei 0 - 4 Kingston GS DF Malan
  A Bloemhof 1 - 2 Kennemer Lyceum Stellenberg A
11:30 A Paarl GHS 3 - 3 Millfield School Hartleyvale B
  D Wakefield 1 - 2 Chisipite School UCT
  C Table View 0 - 4 Outeniqua HS Stellenberg
12:45 B Somerset 3 - 1 Potch Gim Hartleyvale B
  B Bellville HS 4 - 1 Windhoek UCT
14:00 A Bloemhoff 5 - 0 Pinelands HS Stellenberg HS
15:30 D Paarl Gim 2 - 3 Springfield Convent Hartleyvale B
  C Stellenberg A 8 - 1 Parel Vallei HS Stellenberg HS
17:00 A Pearson 0 - 3 Kennemer Lyceum Hartleyvale A

 

Boys Day 1 July 23
Time Group TeamSA Score Team Venue
9:00 A Felsted School 3 - 1 Pearson HS Hartleyvale A
  B Hugenot HS 2 - 1 Paul Roos B UCT
    SACS 3 - 0 Uplands  
  A Parel Vallei HS 3 - 0 Outeniqua HS WPCC A
  C Paul Roos A 4 - 0 DF Malan HS DF Malan
10:15 D Merchant Taylors B 1 - 5 KES Birmingham Hartleyvale B
  D Rondebosch BHS 4 - 0 Paarl BHS WPCC A
11:30 B Somerster College 1 - 0 Merchant Taylors A Hartleyvale A
  B SACS 4 - 0 Hugenot HS SACS
  A Wynberg BHS 4 - 1 Paarl Gim WPCC A
  C DF Malan HS 0 - 5 Kingston GS DF Malan
12:45 A Pearson HS 2 - 1 Outeniqua HS Hartleyvale A
  B Paul Roos B 0 - 3 Uplands College WPCC A
  C Paul Roos B 3 - 0 Windhoek Gim Stellenberg HS
14:00 D Paarl BHS 4 - 2 Merchant Taylor B Hartleyvale A
  D Rondebosch 2 - 1 Stellenberg HS Hartleyvale B
15:30 C Pinelands 0 - 2 Kingston GS Hartleyvale A
17:00 A Wynberg BHS 3 - 0 Parel vallei HS Hartleyvale A