2014 St Andrew's U19 Netball Tournament

Thursday, April 3, 2014 to Sunday, April 6, 2014
Venue: 
Johannesburg

Pool Standings From Day 1

Pool A

School P W L D GA GF GD Pts
St Andrews 7 7 0 0 201 22 179 21
Collegiate 7 6 0 1 162 76 86 18
Assumption 7 4 0 3 101 107 -6 12
Uplands 7 4 0 3 92 120 -28 12
Kingsmead 7 3 0 4 91 102 -11 9
Reddam 7 2 1 4 87 127 -40 7
Waterstone 7 1 1 5 91 129 -38 4
Durban Girls College 7 0 0 7 26 168 -142 0

Pool B

School P W L D GA GF GD Pts
Krugersdorp 7 7 0 0 193 81 112 21
Cornwall Hill 7 5 1 1 183 85 98 16
Eunice 7 5 0 2 204 75 129 15
St Marys Waverley 7 4 1 2 103 85 18 13
Holy Rosary 7 2 1 4 75 153 -78 7
Penryn 7 2 1 4 63 157 -94 3
St Annes 7 1 0 6 54 152 -98 3
Roedean 7 0 0 7 56 143 -87 0

Pool C

School P W L D GA GF GD Pts
Kingsridge 7 6 0 1 169 95 74 19
Beaulieu 7 6 0 1 153 94 59 18
Wykeham Collegiate 7 5 0 2 146 104 42 15
St Marys DSG 7 3 0 4 110 111 -1 9
Tholulwazi 7 3 0 4 143 169 -26 9
Brescia 7 3 0 4 102 152 -50 9
St Dunstans 7 2 0 5 124 143 -19 6
Springfield 7 0 0 7 91 170 -79 0

Pool D

School P W L D GA GF GD Pts
St Stithians 7 7 0 0 181 77 104 21
Redhill 7 6 0 1 162 64 98 18
St Peters 7 6 0 1 162 64 98 18
Crawford 7 4 0 3 123 103 20 12
Pretoria High School for Girls 7 3 0 4 130 92 38 9
St Johns 7 2 0 5 73 155 -82 6
Somerset 7 1 0 6 76 134 -58 3
Our Lady of Fatima 7 0 0 7 40 193 -153 0

 

Tournament Fixtures

Day 4: 6 April 2014
Time Match Team Score Team
8:30 Championship(A1/D1) St Andrews  20 - 6 St Stithians
  Championship(A1/D2) Collegiate 6 - 17 Redhill
  Championship(B1/C1) Krugersdorp 32 - 17 Kingsridge
  Championship(B2/C2) Cornwall 30 - 17 Beaulieu
  Bowl(A5/D5) Kingsmead 13 - 23 Pretoria Girls
  Bowl(A6/D6) Reddam 18 - 14 St Johns
9:15 Trophy(A7/D7) Waterstone 23 - 13 Somerset
  Trophy(A8/D8) Durban Girls College 9 - 16 Our Lady of fatima
  Trophy(B7/C7) St Annes 11 - 11 St Dunstans
  Plate(A3/D3) Assumption 14 - 16 St Peters
  Plate(A4/D4) Uplands 13 - 16 Crawford
  Plate(B4/C4) St Marys Waverley 27 - 9 St Marys DSG
10:00 Bowl(B5/C5) Holy Rosary 15 - 31 Tholulwazi
  Championship(A1/D2) St Andrews 13 - 8 Redhill
  Plate(B3/C3) Eunice 20 - 14 Wykeham Collegite
  Trophy(B8/C8) Roedean 15 - 9 Springfield
  Championship(A2/D1) Collegiate 10 - 22 St Stithians
  Bowl(B6/C6) Penryn 21 - 17 Brescia
10:45 Plate(A4/D3) Uplands 13 - 14 St Peters
  Trophy(A8/D7) Durban Girls College 13 - 12 Somerset
  Bowl(A5/D6) Kingsmead 14 - 12 St Johns Dsg
  Championship(B2/C1) Cornwall 21 - 18 Kingsridge
  Bowl(A6/D5) Reddam 9 - 24 Pretoria Girls
  Plate(A3/D4) Assumption 8 - 16 Crawford
11:30 Championship(B1/C1) Krugersdorp 31 - 17 Beaulieu
  Plate(B3/C4) Eunice 27 - 7 St Marys DSG
  Plate(B4/C3) St Marys Waverley 26 - 14 Wykeham
  Trophy(B7/C8) St Annes 18 - 12 Springfield
  Trophy(A7/D8) Waterstone 22 - 12 Our Lady of Fatima
  Bowl(B5/C6) Holy Rosary 13 - 22 Brescia
12:15 Bowl(B6/C5) Penryn 21 - 14 Tholulwazi
  Trophy(B8/C7) Roedean 9 - 15 St Dunstans
13:45 Bowl Final Pretoria Girls 26 - 22 Tholulwazi
  Trophy final Waterstone 15 - 25 St Dunstans
  Championship Final St Andrews 16 - 7 Krugersdorp
  Plate Final Eunice 30 - 10 St Marys DSG

 

Day 3: 5 April 2014
Time Match Team Score Team
8:30 Championship(A1/B1) St Andrews 16 - 12 Krugersdorp
  Championship(A2/B2) Collegiate 16 - 17 Cornwall Hill
  Championship(C1/D1) Kingsridge 25 - 18 St Stithians
  Championship(C2/D2) Beaulieu 16 - 12 Redhill
  Plate(A3/B3) Assumption 7 - 41 Eunice
  Plate(A4/B4) Uplands 11 - 27 St Marys Waverley
9:15 Plate(C3/D3) Wykeham Collegiate 15 - 7 St Peters
  Plate(C4/D4) St Marys DSG 9 - 4 Crawford
  Bowl(A5/B5) Kingsmead 8 - 13 Holy Rosary
  Bowl(A6/B6) Reddam 17 - 13 Penryn
  Bowl(C5/D5) Tholulwazi 13 - 25 Pretoria Girls
  Bowl(C6/D6) Brescia 18 - 9 St Johns
10:00 Trophy(A7/B7) Waterstone 10 - 8 St Annes
  Trophy(A8/B8) Durban Girls College 3 - 20 Roedean
  Trophy(C7/D7) St Dunstans 18 - 10 Somerset
  Trophy(C8/D8) Springfield 24 - 10 Our Lady of Fatima
  Championship(A1/B2) St Andrews 21 - 7 Cornwall Hill
  Championship(A2/B1) Collegiate 9 - 30 Krugersdorp
10:45 Championship(C1/D2) Kingsridge 19 - 11 Redhill
  Championship(C2/D1) Beaulieu 17 - 20 St Stithians
  Plate(A3/B4) St Marys Waverley 22 - 12 Assumption
  Plate(A3/B4) Uplands 4 - 40 Eunice
  Plate(C3/D4) Wykeham Collegiate 20 - 14 Crawford
  Plate(C4/D3) St Marys DSG 12 - 15 St Peters 
11:30 Bowl(A5/B6) Kingsmead 13 - 15 Penryn
  Bowl(A6/B5) Reddam 15 - 14 Holy Rosary
  Bowl(C5/D6) Tholulwazi 26 - 21 St Johns
  Bowl(C6/D5) Brescia 6 - 24 Pretoria Girls
  Trophy(A7/B8) Waterstone 18 - 14 Roedean
  Trophy(A8/B7) Durban Girls college 4 - 20 St Annes
12:15 Trophy(C7/D8) St Dunstans 20 - 7 Our Lady of Fatima
  Trophy(C8/D7) Springfield 18 - 17 Somerset
  Championship(A1/C1) St Andrews 14 - 9 Kingsridge
  Championship(A2/C2) Collegiate 15 - 24 Beaulieu
  Championship(B1/D1) Krugersdorp 21 - 20 St Stithians
  Championship(B2/D2) Cornwall Hill 19 - 13 Redhill
13:00 Plate(A3/C3) Assumption 9 - 14 Wykeham Collegiate
  Plate(A4/C4) Uplands 11 - 15 St Marys DSG
  Plate((B3/D3) Eunice 29 - 9 St Peters
  Plate(B4/D4) St Marys Waverley 19 - 12 Crawford
  Bowl(A5/C5) Kingsmead 13 - 24 Tholulwazi
  Bowl(A6/C6) Reddam 22 - 23 Brescia
13:45 Bowl(B5/D5) Holy Rosary 13 - 18 Pretoria Girls
  Bowl(B6/D6) Penryn 16 - 15 St Johns
  Trophy(A7/C2) Waterstone 21 - 18 St Dunstans
  Trophy(A8/C8) Durban Girls College 15 - 17 Springfield
  Trophy(B7/D7) St Annes 21 - 12 Somerset
  Trophy(B8/D8) Roedean 19 - 9 Our Lady of Fatima
14:30 Championhip(A1/C2) St Andrews 23 - 9 Beaulieu
  Championship(A2C1) Collegiate 12 - 25 Kingsridge
  Championship(B1/D2) Krugerdorp 27 - 21 Redhill
  Championship(B2/D1) Cornwall Hill 20 - 21 St Stithians
  Plate(A3/C4) Assumption 13 - 22 St Marys
  Plate(A4/C3) Uplands 17 - 22 Wykeham
15:15 Plate)B3/D4) Eunice 35 - 11 Crawford
  Plate(B4/D4) St Marys Waverley 15 - 6 St Peters
  Bowl(A5/C6) Kingsmead 13 - 19 Brescia
  Bowl(A6/C5) Reddam 34 - 36 Tholulwazi
  Bowl(B5/D6) Holy Rosary 15 - 15 St Johns
  Bowl(B6/D5) Penryn 23 - 7 Pretoria Girls
16:00 Trophy(A7/C8) Waterstone 22 - 12 Springfield
  Trophy(A8/C7) Durban Girls 8 - 26 St Dunstans
  Trophy(B7/D8) St Annes 25 - 7 Our Lady of fatima
  Trophy(B8/D7) Roedean 20 - 14 Somerset

 

Day 2: 4 April 2014
Time Pool Team Score Team
9:45 B Penryn 7 - 32 Corwall Hill
  A Assumption 20 - 12 Uplands
  D Our Lady of Fatima 11 - 30 Crawford
  C Wykeham Collegiate 24 - 18 Brescia
  C Springfield 12 - 27 Kingsridge
  D Pretoria High School for Girls 23 - 6 St Johns
10:30 A St Andrews 25 - 9 Collegiate
  B Eunice 37 - 4 Roedean
  A Kingsmead 16 - 13 Waterstone
  D St Stithians 18 - 15 Redhill
  B Krugersdorp 25 - 12 Holy Rosary
  C Beaulieu 28 - 12 Tholulwazi
11:15 B Penryn 5 - 22 St Marys Waverley
  D Our lady of Fatima 1 - 21 Somerset
  C St Dunstans 15 - 18 Brescia
  C Springfield 13 - 19 St Marys DSG
  A Assumption 20 - 12 Reddam
  D St Peters 19 - 8 St Johns
12:00 A Durban Girs College 9 - 24 Waterstone
  B St Annes 11 - 24 Holy Rosary
  B Cornwall Hill 17 - 28 Krugersdorp
  D Crawford 13 - 12 Pretoria High School For Girls
  C Kingsridge 17 - 21 Wykeham Collegiate
  A Uplands 15 - 14 kingsmead
12:45 A St Andrews 24 - 1 Assumption
  B Eunice 36 - 5 Penryn
  C Brescia 26 - 23 Tholulwazi
  C Beauliu 31 - 13 Springfield
  D St Stithians 33 - 4 Our Lady of Fatima 
  D St Johns 9 - 30 Redhill
13:30 B Holy Rosary 16 - 9 Roedean
  A Waterstone 9   23 Collegiate
  A Reddam 15 - 13 Kingsmead
  D Somerset 9 - 22 Pretoria High School For Girls
  B St Marys Waverley 13 - 24 Krugersdorp
  C St Marys DSG 14 - 12 Wykeham Collegiate
14:15 C St Dunstans 12 - 29 Kingsridge
  D St Peters 17 - 9 Crawford
  C Beaulieu 30 - 12 Brescia
  B St Annes 4 - 37 Cornwall Hill
  D St Stithians 35 - 3 St Johns
  A Durban Girls College 2 - 24 Uplands
15:00 D Our Lady of Fatima 7 - 23 Pretoria High School for Girls
  C Springfield 10 - 24 Wykeham Collegiate
  B Eunice 48 - 4 Holy Rosary
  A Assumption 14 - 16 Kingsmead
  A St Andrews 35 - 3 Waterstone
  B Penryn 7 - 31 Krugersdorp
15:45 C Tholulwazi 19 - 31 Kingsridge
  D Redhill 20 - 10 Crawford
  A Collegiate 26 - 10 Uplands
  B St Marys Waverley 21 - 5 St Annes
  B Roedean 9 - 22 Cornwall Hill
  A Reddam 23 - 5 Durban Girls College
16:30 C St Marys DSG 12 - 14 St Dunstans
  D Somerset 10 - 20 St Peters

 

Day 1: 3 April 2014
Time Pool Team Score Team
9:45 A St Andrews 18 - 6 Kingsmead
  B Eunice 17 - 23 Krugersdorp
  D St Stithians 21 - 19 Pretoria High School For Girls
  C Beaulieu 15 - 11 Wykeham Collegiate
  A Waterstone 15 - 16 Uplands
  B Holy Rosary 7 - 37 Cornwall Hill
10:30 C Brescia 6 - 23 Kingsridge
  D St Johns 9 - 29 Crawford
  A Assumption 20 - 4 Durban Girls College
  B Penryn 10 - 9 St Annes
  C Springfield 9 - 26 St Dunstans
  D Our Lady of Fatima 8 - 29 St Peters
11:15 A St Andrews 31 - 2 Uplands
  B Roedean 5 - 16 St Marys Waverley
  C Tholulwazi 21 - 16 St Marys DSG
  D Redhill 18 - 6 Somerset
  B Eunice 16 - 24 Cornwall Hill
  A Collegiate 26 - 11 Redddam
12:00 D St Stithians 23 - 12 Crawford
  C Beaulieu 8 - 19 Kingsridge
  B Krugersdorp 36 - 7 St Annes
  A Kingsmead 16 - 4 Durban Girls College
  D Pretoria High School for Girls 18 - 19 St Peters
  C Wykeham Collegiate 30 - 15 St Dunstans
12:45 A Waterstone 14 - 14 Reddam
  B Holy Rosary 9 - 10 St Marys Waverley
  C Brescia 6 - 22 St Marys DSG
  D St Johns 21 - 12 Durban Girls College
  A Assumption 10 - 26 Collegiate
  B Penryn 16 - 14 Roedean
13:30 C Springfield 19 - 27 Tholulwazi
  D Our Lady of Fatima 2 - 40 Redhill
  B Eunice 27 - 8 St Annes
  A St Andrews 32 - 1 Durban Girls College
  D St Stithians 19 - 17 St Peters
  C Beaulieu 19 - 17 St Dunstans
14:15 B Cornwall Hill 14 - 14 St Marys DSG
  A Uplands 13 - 12 Reddam
  D Crawford 20 - 11 Somerset
  C Kingsridge 23 - 17 St Marys DSG
  B Krugersdorp 26 - 8 Roedean
  A Kingsmead 10 - 23 Collegiate
15:00 D Preria High School for Girls 13 - 17 Redhill
  C Wykeham Collegiate 24 - 15 Tholulwazi
  B Holy Rosary 13 - 13 Penryn
  A Waterstone 13 - 16 Assumption
  D St Johns 17 - 7 Our Lady of Fatima
  C Brescia 16 - 15 Springfield
15:45 B Eunice 23 - 7 St Marys Waverley
  A St Andrews 36 - 0 Reddam
  D St Stithians 32 - 7 Somerset
  C Beaulieu 22 - 10 St Marys DSG
  A Durban Girls College 1 - 29 Collegiate
  B St Annes 10 - 7 Roedean
16:00 C St Dunstans 25 - 26 Tholulwazi
  D St Peters 6 - 22 Redhill