2014 St Peters Sports & Culture Festival: Netball

Friday, September 19, 2014 to Sunday, September 21, 2014
Venue: 
Johannesburg

St Peters annual sports and culture festival.

Soccer fixtures click here 

Pool A Pool B
Allan Ridge Benoni High
Bopelo Brescia House
Clapham High Crawford College Lonehill
Dainfern College Kliptown Youth Developers
Krugersdorp High Kwa-Bekhilanga
Mondeor High Navalsig High
Norkem Park High Roedean
Shangri-La Academy St Dunstans College
St Francis St Peters College
St Teresas College Sutherland High School
Tersia King The Glen High
BYE Woodland College

​​Follow YSN here for more on the event:

YSN on Twitter for all the latest and greatestLots of YSN photos to tag you and your mates inYSN on Instagram because sometimes you gotta be artisticYSN on Youtube for the long highlightsYSN on Vine for all your big hits and quick clips

Tournament Fixtures

Day 2: Sunday 21 September
Time  Court Team Score Team
8:00-8:30 1(Pool A) Allan Ridge 1 - 27 Krugersdorp
  2(Pool A) Mondeor 9 - 11 Dainfern
  3(Pool A) Norkem 3 - 13 Clapham
  4(Pool A) Shangri-La 0 - 0 Bopelo
  5(Pool A) St Francis   -   BYE
  6(Pool A) St Teresas 14 - 0 Tersia King
8:30-9:00 1(Pool B) Benoni 7 - 9 Kwa-Bekhilanga
  2(Pool B) Navalsig 0 - 8 Kliptown
  3(Pool B) Roedean 7 - 11 Crawford
  4(Pool B) St Dunstans 12 - 14 Brescia
  5(Pool B) St Peters 13 - 5 Woodlands
  6(Pool B) Sutherland 7 - 3 The Glen
9:00-9:30 1(Pool A) Allan Ridge 7 - 14 Dainfern
  2(Pool A) Krugersdorp 28 - 8 Clapham
  3(Pool A) Mondeor 12 - 0 Bopelo
  4(Pool A) Norkem   -   BYE
  5(Pool A) Shangri-La 0 - 0 Tersia King
  6(Pool A) St Francis 5 - 13 St Teresas
9:30-10:00 1(Pool B) Benoni 10 - 18 Kliptown
  2(Pool B) Kwa-Bekhilanga 6 - 11 Crawford
  3(Pool B) Navalsig 0 - 13 Brescia
  4(Pool B) Roedean 26 - 1 Woodlands
  5(Pool B) St Dunstans 22 - 4 The Glen
  6(Pool B) St Peters 2 - 13 Sutherland
10:00-10:30 1(Pool A) Allan Ridge 5 - 14 Clapham
  2(Pool A) Dainfern 10 - 0 Bopelo
  3(Pool A) Krugersdorp   -   BYE
  4(Pool A) Mondeor 19 - 2 Tersia King
  5(Pool A) Norkem 6 - 12 St Teresa
  6(Pool A) Shangri-La 0 - 7 St Francis
10:30-11:00 1(Pool B) Benoni 10 - 18 Crawford
  2(Pool B) Kliptown 8 - 29 Brescia
  3(Pool B) Kwa-Bekhilanga 8 - 15 Woodlands
  4(Pool B) Navalsig 0 - 9 The Glen
  5(Pool B) Roedean 7 - 0 Sutherland
  6(Pool B) St Dunstans 15 - 2 St Peters
11:00-11:30 1(Pool A) Allan Ridge 7 - 0 Bopelo
  2(Pool A) Clapham   -   BYE
  3(Pool A) Dainfern 18 - 4 Tersia King
  4(Pool A) Krugersdorp 36 - 0 St Teresa
  5(Pool A) Mondeor 16 - 4 St Francis
  6(Pool A) Norkem 10 - 0 Shangri-La
11:30-12:00 1(Pool B) Benoni 5 - 14 Brescia
  2(Pool B) Crawford 9 - 3 Woodlands
  3(Pool B) Kliptown 5 - 11 The Glen
  4(Pool B) Kwa-Bekhilanga 7 - 15 Sutherland
  5(Pool B) Navalsig 0 - 8 St Peters
  6(Pool B) Roedean 12 - 13 St Dunstans
12:15-12:45 1(1/4 Final) Krugersdorp 19 - 3 Roedean
  2(1/4 Final) Dainfern 7 - 16 Crawford
  3(1/4 Final) St Teresa 8 - 16 St Dunstans
  4(1/4 Final) Clapham 9 - 13 Brescia
13:00-13:30 1(Semi-Final) Krugersdorp 25 - 5 St Dunstans
  2(Semi-Final) Crawford 13 - 11 Brescia
13:45-14:14 1(Final) Krugersdorp 22 - 5 Crawford

 

Day 1: 20 September 2014
Time  Court Team Score Team
8:00-8:30 1(Pool A) Allan Ridge   -   Bye
  2(Pool A) Bopeleo 0 - 5 Tersia King
  3(Pool A) Clapham 5 - 16 Sutherland
  4(Pool A) Dainfern 19 - 11 St Francis
  5(Pool A) Krugersdorp 10 - 0 Shangri-La
  6(Pool A) Mondeor 18 - 6 Norkem
8:30-9:00 1(Pool B) Benoni 16 - 6 Woodlands
  2(Pool B) Brescia 20 - 4 The Glen
  3(Pool B) Crawford 14 - 11 Sutherland
  4(Pool B) Kliptown 6 - 18 St Peters
  5(Pool B) Kwa-Bekhilanga 3 - 12 St Dunstans
  6(Pool B) Navalsig 0 - 12 Roedean
9:00-9:30 1(Pool A) Allan Ridge 10 - 4 Tersia King
  2(Pool A) BYE   -   St Teresas
  3(Pool A) Bopelo 1 - 8 St Francis
  4(Pool A) Clapham 7 - 0 Shangri-La
  5(Pool A) Dainfern 13 - 10 Norkem
  6(Pool A) Krugerdorp 23 - 6 Mondeor
9:30-10:00 1(Pool B) Benoni 4 - 8 The Glen
  2(Pool B) Woodlands 1 - 20 Sutherlands
  3(Pool B) Bopelo 11 - 2 St Francis
  4(Pool B) Clapham 16 - 6 Shangri-La
  5(Pool B) Dainfern 13 - 10 Norkem
  6(Pool B) Krugersdorp 23 - 6 Mondeor
10:00-10:30 1(Pool A) Allan Ridge 4 - 8 St Teresa
  2(Pool A) Tersia King 7 - 7 St Francis
  3(Pool A) BYE   -   Shangi-La
  4(Pool A) Bopelo 4 - 12 Norkem
  5(Pool A) Clapham 11 - 14 Mondeor
  6(Pool A) Dainfern 13 - 10 Krugersdorp
10:30-11:00 1(Pool B) Benoni 23 - 6 Sutherland
  2(Pool B) The Glen 9 - 12 St Peters
  3(Pool B) Woodlands 4 - 30 St Dunstans
  4(Pool B) Brescia 12 - 16 Roedean
  5(Pool B) Crawford 11 - 0 Navalsig
  6(Pool B) Kliptown 3 - 21 KWa-Bekhilanga
11:00-11:30 1(Pool A) Allan Ridge 8 - 9 St Francis
  2(Pool A) St Teresas 9 - 0 Shangri_-La
  3(Pool A) Tersia King 2 - 16 Norkem
  4(Pool A) BYE   -   Mondeor
  5(Pool A) Bopelo 0 - 29 Krugersdorp
  6(Pool A) Clapham 8 - 7 Dainfern
11:30-12:00 1(Pool B) Benoni 20 - 10 St Peters
  2(Pool B) Sutherland 11 - 0 St Dunstans
  3(Pool B) The Glen 2 - 12 Roedean
  4(Pool B) Woodlands 6 - 0 Navalsig
  5(Pool B) Brescia 18 - 4 Kwa-Bekhilanga
  6(Pool B) Crawford 22 - 4 Kliptown
12:30-13:00 1(Pool A) Allan Ridge 9 - 0 Shangri-La
  2(Pool A) St Francis 5 - 11 Norkem
  3(Pool A) St Teresas 16 - 6 Mondeor
  4(Pool A) Tersia King 2 - 34 Krugersdorp
  5(Pool A) BYE   -   Dainfern
  6(Pool A) Bopelo 2 - 16 Clapham
13:00-13:30 1(Pool B) Benoni 20 - 10 St Dunstans
  2(Pool B) St Peters 5 - 7 Roedean
  3(Pool B) Sutherland 11 - 0 Navalsig
  4(Pool B) The Glen 4 - 8 Kwa-Bekhilanga
  5(Pool B) Woodlands 6 - 8 Kliptown
  6(Pool B) Brecia 10 - 13 Crawford
13:30-14:00 1(Pool A) Allan Ridge 8 - 11 Norkem
  2(Pool A) Shangri-La 0 - 12 Mondeor
  3(Pool A) St Francis 1 - 36 Krugersdorp
  4(Pool A) St Teresas 12 - 15 Dainfern
  5(Pool A) Tersia King 2 - 34 Clapham
  6(Pool A) BYE   -   Bopelo
14:00-14:30 1(Pool B) Benoni 6 - 12 Roedean
  2(Pool B) St Dunstans 12 - 0 Navalsig
  3(Pool B) St Peters 14 - 4 Kwa-Bekhilanga
  4(Pool B) Sutherland 17 - 1 Kliptown
  5(Pool B) The Glen 5 - 29 Crawford
  6(Pool B) Woodlands 6 - 21 Brescia
14:30-15:00 1(Pool A) Allan Ridge 4 - 15 Mondeor
  2(Pool A) Norkem 4 - 27 Krugersdorp
  3(Pool A) Shangri-La 0 - 11 Dainfern
  4(Pool A) St Francis 4 - 17 Clapham
  5(Pool A) St Teresas 21 - 3 Bopelo
  6(Pool A) Tersia King   -   BYE
15:00-15:30 1(Pool B) Benoni 8 - 0 Navalsig
  2(Pool B) Roedean 9 - 3 Kwa-Bekhilanga
  3(Pool B) St Dunstans 23 - 16 Kliptown
  4(Pool B) St Peters 10 - 18 Crawford
  5(Pool B) Sutherland 12 - 17 Brescia
  6(Pool B) The Glen 11 - 10 Woodlands