2014 Wildeklawer Superskole

Monday, April 28, 2014 to Wednesday, April 30, 2014
Venue: 
Kimberley

Wildeklawer Superskole, the premier school rugby festival in South Africa takes place at Diamantveld High School in Kimberley on Monday 28 April and Wednesday 30 April 2014. Once again amongst the best rugby high schools in the land have accepted invitations to attend with just about every region now being represented.

Wildeklawer Superskole, the premier school rugby festival in South Africa takes place at Diamantveld High School in Kimberley on Monday 28 April and Wednesday 30 April 2014. Once again amongst the best rugby high schools in the land have accepted invitations to attend with just about every region now being represented. - See more at: http://www.hssm.co.za/news/rugby/national/2013/2014-wilderklawer-fixture...

Schools Points

Team / School Games Tries Conv. PKs Pts
Paul Roos Gimnasium 2 13 10 4 97 Pts
Maritzburg College 2 12 8 1 79 Pts
Hoerskool Waterkloof 2 10 9 3 78 Pts
Paarl Gimnasium 2 8 7 0 54 Pts
Wildeklawer Invitational 2 6 4 4 50 Pts
Hoer Landbouskool Oakdale 2 7 4 2 49 Pts
Grey High School 2 6 5 0 45 Pts
Glenwood Boys High School 2 7 3 1 42 Pts
Noord-Kaap Hoerskool 2 5 4 3 42 Pts
Selborne College 2 3 3 7 42 Pts
Grey College 2 6 2 2 40 Pts
Monument Hoerskool 2 4 3 4 38 Pts
HTS Drostdy 2 4 2 5 38 Pts
HTS Middelburg 2 3 2 6 37 Pts
EG Jansen 2 4 3 3 35 Pts
Afrikaanse Hoër Seunskool 2 3 1 4 28 Pts
Hoërskool Outeniqua 2 4 2 1 27 Pts
King Edward VII School 2 1 1 2 13 Pts
Boland Landbou 2 1 0 2 11 Pts
HS Diamantveld 2 0 0 3 9 Pts

Matches

Tournament Fixtures

U19 Wildeklawer Fixtures 2014

Day 1 - 28 April 2014

Start Team A Scores Team B Field
07:30 Monument 15 - 0 Boland Landbou A
08:40 Grey High 21 - 25 EG Jansen A
09:50 HTS Drostdy 10 - 19 Selborne A
11:00 Noord-Kaap 30 - 39 Oakdale A
12:10 Paul Roos 67 - 0 KES A
13:20 Affies 7 - 40 Paarl Gim A
14:30 Maritzburg 55 - 15 Wildeklawer A
14:30 Glenwood 27 - 39 Waterkloof B
15:40 Grey College 25 - 7 Outeniqua A
16:50 Diamantveld 0 - 25 HTS Middleburg A

Day 2 - 30 April 2014

Start Team A Score Team B Field
07:30 Boland Landbou 11 - 12 HTS Middelburg A
08:40 Outeniqua 20 - 15 Glenwood A
09:50 Paul Roos 30 - 10 EG Jansen A
11:00 Diamantveld 9 - 21 Maritzburg A
11:00 HTS Drostdy 28 - 35 Wildeklawer B
12:10 Affies 21 - 10 Oakdale A
13:20 Waterkloof 39 - 24 Grey High A
14:30 KES 13 - 12 Noord-Kaap A
15:40 Monument 23 - 23 Selborne A
16:50 Grey College 15 - 14 Paarl Gim A
U16 Wildeklawer Fixtures 2014

Day 1 - 28 April 2014

Start Team A Score Team B Field
07:30 Affies 10 vs 17 Paarl Gim B
08:40 Noord-Kaap 12 vs 33 Oakdale B
09:50 Glenwood 14 vs 23 Waterkloof B
11:00 Grey High 7 vs 12 EG Jansen B
12:10 Grey College 52 vs 17 Outeniqua B
13:20 Diamantveld 18 vs 10 HTS Middelburg B
15:40 Monument 54 vs 21 Maritzburg B
16:50 Boland Landbou *   vs   Selborne* B

*Geen punte van die twee spanne ontvang nie

Day 2 - 30 April 2014

Start Team A Score Team B Field
07:30 Affies 11 - 5 Oakdale B
08:40 Waterkloof 18 - 12 Grey High B
09:50 HTS Middelburg 12 - 13 Selborne B
12:10 Grey College 23 - 8 Monument B
13:20 Noord-Kaap 7 - 35 Boland Landbou B
14:30 Outeniqua 21 - 0 EG Jansen B
15:40 Paarl Gim 17 - 7 Glenwood B
16:50 Diamantveld 27 - 10 Maritzburg B
U15 Wildeklawer Fixtures 2014

Day 1 - 28 April 2014

Start Team A   vs   Team B Field
08:30 Glenwood 17 vs 0 Waterkloof CBC
09:30 Affies 29 vs 6 Paarl Gim CBC
10:30 Grey College 15 vs 0 Outeniqua CBC
11:30 Grey High 47 vs 5 EG Jansen CBC
12:30 Boland Landbou 43 vs 7 Uitnodiging CBC
13:30 Maritzburg 17 vs 8 Oakdale CBC
14:30 Diamantveld 5 vs 22 Middelburg CBC
15:30 Noord-Kaap 7 vs 33 Monument CBC

Day 2 - 30 April 2014

Start Team A Score Team B Field
08:00 Affies 24 vs 0 Oakdale CBC
09:00 HTS Middelburg 40 vs 20 Uitnodiging CBC
10:00 Noord-Kaap 7 vs 35 Boland Landbou CBC
11:00 Paarl Gim 12 vs 10 Glenwood CBC
12:00 Waterkloof 3 vs 23 Grey High CBC
13:00 Outeniqua 21 vs 0 EG Jansen CBC
14:00 Grey College 21 vs 7 Monument CBC
15:00 Diamantveld 15 vs 26 Maritzburg CBC
U14 Wildeklawer Fixtures 2014

Day 1 - 28 April 2014

Start Team A   vs   Team B Field
08:30 Diamantveld 5 vs 17 HTS Middelburg Kim. Jr
09:30 Monument 32 vs 7 Maritzburg Kim. Jr
10:30 Boland Landbou 67 vs 6 Uitnodiging Kim. Jr
11:30 Affies 22 vs 0 Paarl Gim Kim. Jr
12:30 Grey High 25 vs 10 EG Jansen Kim. Jr
13:30 Grey College 69 vs 10 Outeniqua Kim. Jr
14:30 Glenwood 38 vs 5 Waterkloof Kim. Jr
15:30 Noord-Kaap 3 vs 29 Oakdale Kim. Jr

Day 2 - 30 April 2014

Start Team A   vs   Team B Field
08:00 Outeniqua 17 vs 17 EG Jansen Kim. Jr
09:00 Noord-Kaap 7 vs 40 Boland Landbou Kim. Jr
10:00 Grey College 21 vs 14 Monument Kim. Jr
11:00 Affies 27 vs 0 Oakdale Kim. Jr
12:00 HTS Middelburg 17 vs 22 Maritzburg Kim. Jr
13:00 Paarl Gim 0 vs 31 Glenwood Kim. Jr
14:00 Diamantveld 36 vs 19 Uitnodiging Kim. Jr
15:00 Waterkloof 5 vs 12 Grey High Kim. Jr
U13 Wildeklawer Fixtures 2014

28 April 2014 - Dippenaar Park - Newton

Start Team A   vs   Team B
09:00 Paarl Boys Primary 12 - 10 Laerskool Rustenburg
10:00 Streek 1
11:00 Paarl Gim 13 - 13 Pelham S Primary
12:00 Streek 2
13:00 Grey College Primary 25 - 26 Worcester Primary
14:00 Streek 3
15:00 Laerskool Kathu 39 - 10 Glenwood Prep
16:00 Sunridge Park 7 - 47 Newton Primary