Bestmed Gerrie Berner Tennis Tournament 2014

Thursday, February 13, 2014 to Saturday, February 15, 2014
Venue: 
Paul Roos

The Bestmed Gerrie Berner Tennis tournament is regarded as one of the highlights on the South African Schools’ Calendar and is certainly the most prestigious tournament in the Western Cape. Paul Roos is glad to host 12 of the leading tennis schools for the ninth year.

Groups

Neethling Group Hofmeyr Group
Affies Glenwood High School
Clifton Paarl Boys
Grey College Paul Roos
Pearson Pretoria Boys
Stellenbosch St Benedicts College
St Stithians Waterkloof

 

Tournament Fixtures

Saturday 15 Feb: Final Round Fixtures & Results

Finals

Time Pos Team A Score Team B Venue
8:00 1/2 Winner A1 vs B2   -   Winner A2 vs B1 Paul Roos
8:00 3/4 Loser A1 vs B2   -   Loser A2 vs B1 Stellenbosch High
8:00 5/6 Winner A3 vs B4   -   Winner A4 vs B3 Bloemhof
8:00 7/8 Loser A3 vs B4   -   Loser A4 vs B3 Dagbreek
8:00 9/10 Winner A5 vs B6   -   Winner A6 vs B5 Rhenish High
8:00 11/12 Loser A5 vs B6   -   Loser A6 vs B5 Van Der Stel
Friday 14 Feb: Fixtures & Results

Round 4

Time Team A Score Team B Venue
8:00 Glenwood   -   Paul Roos Paul Roos
8:00 Pearson   -   Stellenbosch Stellenbosch High
8:00 Paarl Boys   -   Waterkloof Bloemhof
8:00 St Stithians   -   Clifton Dagbreek
8:00 Affies   -   Grey College Rhenish High
8:00 Pretoria Boys   -   St Benedicts Van Der Stel

Round 5

Time Team A Score Team B Venue
11:00 Pretoria Boys   -   Paul Roos Paul Roos
11:00 Clifon   -   Stellenbosch Stellenbosch High
11:00 Grey College   -   Pearson Bloemhof
11:00 St Benedicts   -   Paarl Boys Dagbreek
11:00 Affies   -   St Stithians Rhenish High
11:00 Waterkloof   -   Glenwood Van Der Stel

Semi Finals

Time Team A Score Team B Venue
14:00 A1   -   B2 Paul Roos
14:00 A2   -   B1 Stellenbosch High
14:00 A3   -   B4 Bloemhof
14:00 A4   -   B3 Dagbreek
14:00 A6   -   B5 Rhenish High
14:00 A5   -   B6 Van Der Stel
Thursday 13th Feb: Fixtures & Results

Round 1

Time Team A Score Team B Venue
8:00 St.Benedicts   -   Paul Roos Paul Roos
8:00 Grey College   -   Stellenbosch Stellenbosch High
8:00 Affies   -   Clifon Bloemhof
8:00 St Stithians   -   Pearson Dagbreek
8:00 Pretoria Boys   -   Waterkloof Rhenish High
8:00 Paarl Boys   -   Glenwood Van Der Stel

Round 2

Time Team A Score Team B Venue
11:00 Paarl Boys   -   Paul Roos Paul Roos
11:00 St Stithians   -   Stellenbosch Stellenbosch High
11:00 Glenwood   -   Pretoria Boys Bloemhof
11:00 Grey College   -   Clifton Dagbreek
11:00 St Benedicts   -   Waterkloof Rhenish High
11:00 Affies   -   Pearson Van Der Stel

Round 3

Time Team A Score Team B Venue
14:00 Waterkloof   -   Paul Roos Paul Roos
14:00 Affies   -   Stellenbosch Stellenbosch High
14:00 Paarl Boys   -   Pretoria Boys Bloemhof
14:00 Grey College   -   St Stithians Dagbreek
14:00 St Benedicts   -   Glenwood Rhenish High
14:00 Clifton   -   Pearson Van Der Stel