2014 National Co-Ed Water Polo Championships

Wednesday, October 8, 2014 to Sunday, October 12, 2014
Venue: 
Grahamstown

Annual National Co-Ed Water Polo Championship. This year its been held at Kingswood College

Boys Pools

A B C D
Oakhill Stirling Crawford Alexander Road
Pearson Scottburgh Port Rex Thomas More
Kloof Rand Park Kingswood St Dunstans
Hudson Park Westerford Kingsway St Peters

Girls Pools

A B C D
St Peters Kloof Glenwood House Alexander Road
Oakhill St Dunstans Kingsway Westerford
Rand Park Pearson Kingswood Thomas More
Stirling Hudson Park Crawford Albany Inv

Tournament Fixtures

Girls Day 3: Saturday 11 October
Time Position Team Score Team
7:00 15/16 Loser 39:Oakhill 0 - 15 Loser 40:Albany Inv
7:45 13/14 Winner 39:Glenwood 5 - 6 Winner 40:St Dunstans
8:30 11/12 Loser 37:Hudson Park 2 - 3 Loser 38:Kingsway
9:15 9/10 Winner 37:Thomas More 7 - 1 Winner 38:Rand Park
10:00 7/8 Loser 43:Kloof 4 - 0 Loser 44:Alexander Road
10:45 5/6 Winner 43:Crawford 3 - 2 Winner 43:Kingwood
11:30 3/4 Loser 41:Stirling 19 - 2 Loser 42:St Peters
12:30 Final Winner 41:Westerford 7 - 6 Winner 42:Pearson

 

Girls Co-ed Schools Water Pol Tournament Winners
Westerford

 

Girls Day 2: Friday 10 October
Time Match Team Score Team
6:45   A2: St Peters 13 - 3 B3:Hudson Park
7:30   A3:Rand Park 1 - 8 B2:Kloof
8:15   C2:Crawford 3 - 2 D2:Thomas More
9:00   C3:Kingsway 2 - 5 D2:Alexander Road
9:45   Loser 25:Hudson Park 8 - 1 C Glenwood House
10:30   Loser 26:Rand Park 3 - 5 D4:Albany Inv
11:15   Loser 27:Thomas More 13 - 0 A4:Oakhill
12:00   Loser 28:Kingsway 9 - 3 B4:St Dunstans
12:45 QF1 C1:Kingswood 4 - 6 Winner 25:St Peters
13;30 QF2 D1:Westerford 13 - 0 Winner 26:Kloof
14:15 QF3 A1:Stirling 9 - 4 Winner 27:Crawford
15:00 QF4 B1:Pearson 10 - 4 Winner 28:Alexander Road
15:45   Winner 29:Hudson Park 1 - 7 Winner 31:Thomas More
16:30   Winner 30:Rand park 8 - 7 Winner 32:Kingsway
17:15   Loser 29:Glenwood House 11 - 2 Loser 31:Oakhill
18:00   Loser 30:Albany Inv 7 - 5 Loser 32:St Dunstans
18:45 SF1 Winner 34:Westerford 7 - 6 Winner 35:Stirling
19:30 SF2 Winner 33:St Peters 3 - 7 Winner 36:Pearson
20:15   Loser 34:Kloof 1 - 3 Loser 35:Crawford
21:00   Loser 33:Kingswood 6 - 5 Loser 36:Alexander Road

 

Girls Day 1:Thursday 9 October
Time Pool Team Score Team
6:45 A St Peters 0 - 9 Stirling
7:20 B Kloof 5 - 2 Hudson Park
8:00 C Glenwood House 3 - 10 Crawford
8:35 D Alex Road 4 - 1 Alban Inv
9:15 A Oakhill 1 - 12 Rand Park
9:50 B St Dunstans 0 - 19 Pearson
10:30 C Kingsway 0 - 8 Kingswood
11:05 D Westerford 15 - 0 Thomas More
11:45 A Rand Park 3 - 10 St Peter
12:20 B Pearson 8 - 1 Kloof
13:00 C Kingswood 11 - 1 Glenwood House
13:35 D Thomas More 1 - 3 Alex Road
14:15 A Stirling 27 - 0 Oakhill
14:50 B Hudson Park 3 - 3 St Dunstans
15:30 C Crawford 9 - 2 Kingsway
16:05 D Albany Inv 0 - 10 Westerford
16:45 A St Peters 20 - 2 Oakhill
17:20 B Kloof 8 - 3 St Dunstans
18:00 C Glenwood House 1 - 3 Kingsway
18:35 D Alex Road 1 - 9 Westerford
19:15 A Rand Park 1 - 7 Stirling
19:50 B Pearson 6 - 2 Hudson Park
20:30 C Kingswood 3 - 2 Crawford
21:05 D Thomas More 4 - 1 Albany Inv

 

Boys 3: Saturday 11 October
Time Position Team Score Team
7:00 15/16 Loser 39:Oakhill 10 - 9 Loser 40:Kloof
7:45 13/14 Winner 39:Kingsway 3 - 7 Winner 40:Port Rex
8:30 11/12 Loser 37:Rand Park 7 - 2 Loser 38:St Dunstans
9:15 9/10 Winner 37:Alexander Road 12 - 6 Winner 38:Scottburgh
10:00 7/8 Loser 43:Kingswood 5 - 4 Loser 44:Thomas More
10:45 5/6 Winner 43:Stirling 6 - 4 Winner 43:Hudson Park
11:30 3/4 Loser 41:St Peter 10 - 7 Loser 42:Westerford
13:30 Final Winner 41:Pearson 3 - 5 Winner 42:Crawford

 

Boys `Co-Ed National Water Polo Tournament Winners
Crawford College

 

Boys Day 2: Friday 10 October
Time Match Team Score Team
6:45   A2:Hudson Park 14 - 1 B3:Rand Park
7:30   A3:Kloof 15 - 1 B2:Stirling
8:15   C2:Kingswood 6 - 4 D2:Alexander Road
9:00   C3:Port Rex 3 - 6 D2:Thomas More
9:45   Loser 25:Rand Park 4 - 3 C4:Kingsway
10:30   Loser 26:Kloof 3 - 9 D4:St Dunstans
11:15   Loser 27:Alexander Road 10 - 3 A4:Oakhill
12:00   Loser 28:Port Rex 6 - 7 B4:Scottburgh
12:45 QF1 C1:Crawford 14 - 3 Winner 25:Hudson Park
13;30 QF2 D1:St Peters 5 - 1 Winner 26:Stirling
14:15 QF3 A1:Pearson 11 - 1 Winner 27:Kingswood
15:00 QF4 B1:Westerford 11 - 3 Winner 28:Thomas More
15:45   Winner 29:Rand Park 8 - 9 Winner 31:Aleander Road
16:30   Winner 30:St Dunstans 3 - 5 Winner 32:Scottburgh
17:15   Loser 29:Kingsway 13 - 12 Loser 31:Oakhill
18:00   Loser 30:Kloof 3 - 7 Loser 32:Port Rex
18:45 SF1 Winner 34:St Peters 2 - 8 Winner 35:Pearson
19:30 SF2 Winner 33:Crawford 8 - 7 Winner 36:Westerford
20:15   Loser 34:Stirling 7 - 6 Loser 35:kingswood
21:00   Loser 33:Hudson Park 7 - 2 Loser 36:

 

Boys Day 1: Thursday 9 October
Time Pool Team Score Team
6:45 A Oakhill 3 - 21 Hudson Park
7:20 B Stirling 4 - 8 Westerford
8:00 C Crawford 22 - 0 Kingsway
8:35 D Alex Road 3 - 10 St Peters
9:15 A Pearson 20 - 0 Kloof
9:50 B Scottburgh 2 - 7 Rand Park
10:30 C Port Rex 1 - 9 Kingswood
11:05 D Thomas More 14 - 4 St Dunstans
11:45 A Kloof 9 - 8 Oakhill
12:20 B Rand Park 16 - 1 Stirling
13:00 C Kingswood 2 - 14 Crawford
13:35 D St Dunstans 9 - 4 Alex Road
14:15 A Hudson Park 3 - 10 Pearson
14:50 B Westerford 15 - 2 Scottburgh
15:30 C Kingsway 2 - 9 Port Rex
16:05 D St Peters 5 - 0 Thomas More
16:45 A Oakhill 1 - 26 Pearson
17:20 B Stirling 7 - 1 Scottburgh
18:00 C Crawford 18 - 5 Port Rex
18:35 D Alex Road 3 - 8 Thomas More
19:15 A Kloof 3 - 13 Hudson Park
19:50 B Rand Park 1 - 11 Westerford
20:30 C Kingswood 5 - 1 Kingsway
21:05 D St Dunstans 2 - 8 St Peters