2014 Wynberg's Ian Melliar Cup Waterpolo Tournament

Thursday, September 25, 2014 to Sunday, September 28, 2014
Venue: 
Cape Town

Pools

Pool A Pool B Pool C Pool D
Bishops SACS Rondebosch Reddam
Grey PE Clifton St Stithians Glenwood
St Johns St Andrews Westville Wynberg
Affies Pretoria Boys Pearson St Peters
Mellier Inv Maritzburg Paul Roos DHS

All pool matches on Thursday, Friday and Saturday are 4 x 5 min Stop/Start

​​Follow YSN here for more on the event:

YSN on Twitter for all the latest and greatestLots of YSN photos to tag you and your mates inYSN on Instagram because sometimes you gotta be artisticYSN on Youtube for the long highlightsYSN on Vine for all your big hits and quick clips

Tournament Fixtures

Final Day: Sunday 28 September
Time Blue Score Team8
7:00 Game 41 L:St Peters 1 - 5 Game 42 L:Maritzburg
7:20 Game 41 W:mellian Inv 7 - 6 Game 42 W:Paul Roos
7:40 Game 43 L:Affies 0 - 1 Game 44 L:Pretoria Boys
8:00 Game 43 W:DHS 2 - 6 Game 44 LLWestville
8:20 Game 47 W:Bishops 3 - 1 Game 49 W:Rondebosch
9:05 Game 48 W:SACS 8 - 6 Game 50 W:Glenwood
9:50 Game 47 L:Reddam 0 - 1 Game 49 L:Clifton
10:35 Game 48 L:Pearson 2 - 10 Game 50 L:Grey High
11:20 Game 45 L:St Johns 2 - 3 Game 46 L:St andrews
11:40 Game 45 W:Wynberg 1 - 3 Game 46 W:St Stithians
12:00 Game 57 L:Clifton 9 - 1 Game 58 L:Pearson
12:20 Game 57 W:Reddam 2 - 5 Game 58 W:Grey High
12:40 Game 55 L:Rondebosch 9 - 10 Game 56 L:Glenwood
13:25 Game 55 W:Bishops 3 - 6 Game 46 W:SACS

 

2014 Wynberg Ian Melliar Cup Water Polo Tournament Winners
South African College High School (SACS)

 

Day 1: Thurday 25th September
Time Blue Score White
13:30 Maritzburg 2 - 14 Clifton
14:15 St Peters 3 - 15 Reddam
15:00 Affies 4 - 18 Bishops
15:45 Westville 10 - 1 Paul Roos
16:30 SACS 15 - 2 Maritzburg
17:15 Pearson 2 - 15 Rondebosch
18:00 Bishops 17 - 0 Mellier Inv
18:45 DHS 3 - 10 Wynberg
19:30 SACS 20 - 1 Maritzburg
20:15 Rondebosch 18 - 0 Paul Roos
21:00 St Johns 11 - 5 Mellier Inv

 

Day 3: Saturday 27 September
Time Blue Score White
7:00 Maritzburg 7 - 11 St Andrews
7:45 Rondebosch 15 - 3 St Stithians
8:30 DHS 1 - 19 Glenwood
9:15 Melliar Inv 0 - 18 Grey PE
10:00 Wynberg 0 - 9 Reddam
10:45 Pearson 8 - 3 Paul Roos
11:30 St Johns 0 - 10 Bishops
12:15 St Andrews 0 - 12 SACS
13:00 St Stithians 7 - 2 Westville
13:45 Pool A5:Mellier Inv 9 - 7 Pool D5:St Peters
14:15 Pool C5:Paul Roos 3 - 2 Pool B5:Maritzburg
14:45 Pool A4:Affies 1 - 0 Pool D4:DHS
15:15 Pool C4:Westville 5 - 4 Pool B4:Pretoria Boys
15:45 Pool A3:St Johns 5 - 6 Pool D3:Wynberg
16:15 Pool B3:St Andrews 3 - 6 Pool C3:Wynberg
17:30 QF Pool A1:Bishops 3 - 1 QF Pool D2:Reddam
17:30 QF Pool B1:SACS 16 - 0 QF Pool C2:Pearson
18:15 QF Pool C1:Rondebosch 4 - 1 QF Pool B2:Clifton
19:00 QF Pool D1:Glenwood 7 - 5 QF Pool A2:Grey High

 

Day 2: Friday 26 September
Time Team Score Team
7:00 Grey PE 18 - 2 Affies
7:45 Clifton 7 - 6 Pretoria Boys
8:30 St Stithians 4 - 5 Pearson
9:15 Reddam 22 - 4 DHS
10:00 Glenwood 18 - 0 St Peters
10:45 Grey PE 8 - 1 St Johns
11:30 Pretoria Boys 10 - 2 Maritzburg
12:15 St Andrews 4 - 10 Clifton
13:00 Westville 2 - 2 Pearson
13:45 Reddam 5 - 6 Glenwood
14:30 St Johns 7 - 5 Affies
15:15 Wynberg 5 - 1 St Peters
16:00 Bishops 8 - 4 Grey PE
16:45 Paul Roos 5 - 17 St Stithians
17:30 Pretoria Boys 4 - 5 St Andrews
18:15 SACS 8 - 4 Clifton
19:00 St Peters 5 - 9 DHS
19:45 Rondebosch 9 - 1 Westville
20:30 Glenwood 10 - 2 Wynberg
21:15 Affies 4 - 4 Mellier Inv