St Stithians Invitational Water Polo Tournament 2014

Friday, October 24, 2014 to Sunday, October 26, 2014
Venue: 
Johannesburg

St Stithians Invitational Water Polo Tournament 2014Annual Water Polo tournament for Boys and Girls hosted by St Stithians College. Traditionally known at the "Stayers tournament" because it features no matrics,which provides a glimpse of what the Water Polo sides will look like for the 2015 season.

Boys Pools

Pool A Pool  B Pool C Pool D
KES Hilton College Pretoria Boys' High SACS
St Andrews College St Albans College Jeppe Boys' High Michaelhouse
St Stithians College Reddam House Clifton College St Johns
DHS St Davids Inanda St Peters College Parktown Boys' High

Girls Pools

Pool A Pool B Pool C Pool D
Girls College (Zim) Pearson Durban Girls College Clarendon 
Crawford College St Marys Waverley Rand Park High St Peters
Reddam House DSG(Grahamstown) Roedean School St Stithians
Fourways High St Marys Kloof Chisipite Senior Kingsmead

 

Tournament Fixtures

Girls Day 3: Sunday 26 October
Time Team Score Team venue
8:00 Crawdford 3 - 4 Clarendon Olympic North
8:30 Rand Park 0 - 2 St Marys Kloof Olympic North
9:00 DSG 9 - 0 Kingsmead Olympic North
9:30 St Peters 6 - 4 Durban Girls Polo Pool
10:10 St Stithians 3 - 2 Crawford Olympic North
10:30 Chisipite 3 - 2 Clarendon  
11:00 Pearson 4 - 7 St Marys Waverley  
12:00(Final) Reddam  9 - 5 Roeden Polo Pool

Reddam House Constantia are the winners of the 2014 Saints Water Polo Invitational 

Girls Day 2: Saturday 25 October
Time Team Score Time Venue
7:30 Pool A2:Crawford 3 - 1 Pool B3 Olympic North
8:20 Pool C2:Chisipite 4 - 2 Pool D3:St Peters Polo Pool
  Pool A3:Girls College Bulawayo 1 - 10 Pool B2:St Marys Waverley Olympic South
9:10 Pool C3:Durrban Girls 3 - 4 Pool D2:St Stithians Olympic North
10:00 L25:DSG 4 - 0 Pool C4:Rand Park Polo Pool
  L26:St Peters 13 - 1 Pool A4:Fourways Olympic South
10:50 L27:Girls College Bulawayo 2 - 3 Pool D4:Kingsmead Olympic North
11:40 L28:Durban Girls 8 - 2 Pool B4:St Marys Kloof Polo Pool
(QF1) Pool A1:Pearson 5 - 3 W26:St Stithians Olympic South
12:30(Qf2) Pool B1:Reddam House 7 - 1 W28:Chisipite Olympic North
13:50(QF3) Pool C1:Roedean 8 - 3 W25:Crawford Polo Pool
(QF4) Pool D1:Clarendon 2 - 7 W27:Crawford Olympic South
14:40 L29:Rand Park 4 - 3 L30:Fourways Olympic North
15:30 L31:Girls College Bulawayo 2 - 4 L32:St marys Kloof Polo Pools
  W29:DSG 2 - 9 W30:St Peters Olympic Sorth
16:20 W31:Kingsmead 0 - 12 W32:Durban Girls Olympic North
17:10(SF1) W33:Pearson 2 - 8 W32:Reddam House Polo Pool
(SF2) W35:Roedean 4 - 1 W36:St Marys Waverley Olympic South
18:50 L33:Chisipite 4 - 3 L34:St Stithians Olympic North 
19:20 L35:Fourways   -   L36:Girls College Bulawayo Polo Pool

 

Girls Day 1: Friday 24 October
Time Team Score Team Venue
8:00 Reddam 8 - 1 Crawford Olympic North
8:45 Girls College(Zim) 12 - 2 Fourways High Polo Pool
  DSG(Grahamstown) 0 - 5 St Marys Waverley Olympic South
9:30 St Stithians 6 - 6 St Peters Olympic North
10:15 Roedean 9 - 2 Rand Park Polo Pools
  Durban Girls College 5 - 5 Chisipite Senior Olympic South
11:00 Pearson 6 - 0 St Marys Kloof Olympic North
11:45 Clarendon 12 - 1 Kingsmead Polo Pool
  Crawford 15 - 0 Fourways High Olympic South
12:30 Reddam 21 - 1 Girls College(Zim) Olympic North
13:45 St Marys Waverley 8 - 0 St Marys Kloof Polo Pool
  DSG(Grahamstown) 0 - 9 Pearson Olympic South
14:30 Rand park 2 - 9 Chisipite Olympic North
15:15 Roedean 4 - 2 Durban Girls College Polo Pool
  St Peters 17 - 1 Kingsmead Olympic South
16:00 St Stithians 3 - 3 Clarendon Olympic North
16:45 Reddam 23 - 1 Fourways Polo Pool
  Girls College (Zim) 2 - 8 Crawford College Olympic South
17:30 DSG(Grahamstown) 3 - 1 St Marys Kloof Olympic North
18:45 Pearson 4 - 4 St Marys Waverley Polo Pool
  Roedean 4 - 4 Chisipite Olympic South
19:30 Durban Girls College 12 - 2 Rand Park Olympic North
20:15 St Stithians 13 - 1 Kingsmead Polo Pool
  Clarendon 6 - 5 St Peters Olympic South

 

Boys Day 3: Sunday 26 October
Time Team Score Team venue
8:00 W39:St Davids 4 - 2 W40:Jeppe Polo Pool
8:30 L43:Mihaelhouse 4 - 2 L44:Parktown Boys Polo Pool
  W43:St Peters 1 - 4 W44 Polo Pool
9:00 St Stithians 6 - 5 KES  
9:30 Pretoria Boys 5 - 6 St Andrews  
10:00 St Albans 7 - 2 St Johns  
10:50 DHS 2 - 5 Reddam House Polo Pool
13:00(Final) SACS 10 - 9 Clifton Polo Pool

SACS are the winners of the 2014 Saints Water Polo Invitational

Boys Day 2: Saturday 25 October
Time Team Score Time Venue
7:30 St Andrews 9 - 4 St Davids Polo Pool
  Pretoria Boys 8 - 6 Michaelhouse Olympic South
8:20 KES 1 - 3 Reddam Olympic North
9:10 Jeppe 1 - 12 SACS Polo Pool
  St Davids 1 - 3 St Peters Boys Olympic South
10:00 Michaelhouse 2 - 5 St Stithians Olympic North
10:50 KES 7 - 6 Parktown Boys Polo Pool
  Jeppe 3 - 6 Hilton Olympic South
11:40(QF1) DHS 8 - 7 Pretoria Boys Olympic South
12:30(QF2) St Albans 4 - 13 SACS Polo PoolsQF3
QF3 Clifton 8 - 4 St Andrews Olympic South
13:50(QF4) St Johns 7 - 8 Reddam Olympic North
14:40 St Davids 2 - 10 Michaelhouse Polo Pools
  Parktown  7 - 4 Jeppe Olympic South
15:30 St Peters 1 - 3 St Stithians Olympic North
16:20 KES 8 - 6 Hilton Polo Pool
(SF1) DHS 7 - 8 SACS Olympic South
17:10(SF2) Clifton 11 - 5 Reddam Olympic North
18:50 Pretoria Boys   -   St Albans Polo Pool
  St Andrews 3 - 8 St Johns Olympic South

 

Boys Day 1: Friday 24 October
Time Team Score Team Venue
8:00 St Stithians 6 - 7 St Andrews College Polo Pool
  KES 6 - 6 DHS Olympic South
8:45 Reddam 4 - 5 St Albans Olympic South
9:30 Clifton 10 - 3 Jeppe Boys' Olympic South
  Hilton 3 - 5 St Davids Polo Pool
10:15 Pretoria Boys 7 - 1 St Peters Olympic North
11:00 St Johns 8 - 6 Michaelhouse Polo Pool
  SACS 12 - 2 Parktown Boys' Olympic South
11:45 St Andrews College 3 - 8 DHS Olympic North
12:30 St Stithians 4 - 5 KES Polo Poo;
  St Albans 9 - 4 St Davids Olympic South
13:45 Reddam 11 - 3 Hilton College Olympic North
14:30 Jeppe 5 - 2 St Peters Polo Pool
  Clifton  8 - 6 Pretoria Boys' Olympic South
15:15 Michaelhouse 5 - 5 Parktown Boys' Olympic South
16:00 St Stithians 4 - 5 DHS Olympic South
  St Johns 3 - 2 SACS Polo Pool
16:45 KES 4 - 6 St Andrews College Olympic North
17:30 Reddam 3 - 1 St Davids Polo Pool
  Hilton 5 - 5 St Albans Olympic South
18:45 Clifton 4 - 3 St Peters Olympic North
19:30 Pretoria Boys 7 - 4 Jeppe Boys Polo Pool
  St Johns  10 - 2 Parktown Boys Olynpic South
20:15 SACS 13 - 2 Michaelhouse Olympic North